ЗАВЪРШИ ДЕСЕТОТО ИЗДАНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИ ДНИ НА ХУДОЖЕСТВЕНИТЕ ЗАНАЯТИ

EACD2025 RAMЕВРОПЕЙСКИ ДНИ НА ХУДОЖЕСТВЕНИТЕ ЗАНАЯТИ 2025 (ЕДХЗ 2025) се проведоха на територията и в партньорство с общините Антоново, Габрово, Дряново, Елена, Севлиево, Тетевен и Трявна от 31 март до 6 април 2025 година. Десетото издание на инициативата за България насочи вниманието към ключовото значение на занаятчиите за формиране на социалната, икономическата и културната тъкан на регион Централна Стара планина.  

При поредното си участие Община Севлиево и Исторически музей Севлиево припомниха на деца и възрастни някои позабравени занаяти, като организираха работилници по предене на вълна, бродиране на гергеф и плетене. В демонстрациите се включиха читалищата в селата Хирево и Богатово, както и екипът на музея. Децата старателно пресъздадоха шарки на старовремски ракли в забавното ателие „Рисунки от старите ракли” и изработиха свои глинени съдове. Изложбата с детски рисунки на красиви севлиевски къщи на Детски арт център „Видима” и музикалната програма на Фолклорна група „Звънче” поддържаха доброто настроение на севлиевци и гости на града.

Събитията в Габрово, посветени на Европейските дни, бяха организирани от Община Габрово, Дневен център за пълнолетни лица с увреждания и РБ „Априлов Палаузов”. Пред Дечковата къща беше разположен базар на творческите индустрии и ателиета за направа на сапуни, 3D поздравителни картички, захарни петлета и 3D фигура на пчеличка с техниката „сухо плъстене“, в които се включиха малки и големи посетители. За  потребителите на дневния център беше подготвена работилница за знание „Рисувам с вълна”.

Икономовата къща в Дряново отвори врати на 5 април за ателиета по тъкане на вертикален стан, рисуване върху кутии от дърво, иконопис и изработване на глинени съдове. Представянето на красивите занаяти от четири талантливи дами стана възможно благодарение на партньорството между Община Дряново и Исторически музей Дряново.

В края на седмицата Община Трявна посрещна ЕДХЗ 2025 на площад „Капитан Дядо Никола” с „Изложение на български занаяти назад във времето” и демонстрации от занаятчии. Акцентът беше поставен върху занаята кукларство.

Съботният ден беше отреден за събития на открито и в Тетевен, и в Елена.

Тази година Община Тетевен покани на пл. „Сава Младенов” повече от 30 майстори занаятчии от Тетевен, Троян и Плевен, за да представят своите плетива и изделия от дърворезба, керамика, естествена кожа, декупаж. Работилничката по предене беше в синхрон с мотото на ЕДХЗ 2025.

В двора на музеен комплекс „Даскалоливница“ Община Елена даде възможност на

малки и големи еленчани и гости на града да се включат в различни творчески работилници: да тъкат пъстри килими на малки станчета и да си изработят за спомен красиви обеци, декорации и брошки от филц, текстил и мъниста, прилагайки различни техники. Особено интересна бе демонстрацията на един от най-древните занаяти по нашите земи – тъкачество, от Румена Димитрова, която бе донесла специално за събитието своя хоризонтален стан с над 150-годишна история.

За НЧ „Христо Ботев – 1921” в Антоново и Община Антоново дните от 31 март до 5 април бяха изпълнени с емоции и любопитство. Жители и гости, деца и възрастни успяха да се запознаят с тънкостите на множество занаяти и всеки ден да участват в различни ателиета: изработка на макраме, плъстене на вълна, плетене на една кука, декупаж, плетене на пет куки, бродерия, предене на вълна, месене на хляб, изработване на керамични изделия.

***

Идеята за провеждане на ЕВРОПЕЙСКИ ДНИ НА ХУДОЖЕСТВЕНИТЕ ЗАНАЯТИ принадлежи на Френския институт за умения и занаяти. От 2015 г. координатор на инициативата за България е РСО „Централна Стара планина”.

 

ЕВРОПЕЙСКИ ДНИ НА ХУДОЖЕСТВЕНИТЕ ЗАНАЯТИ 2025 преминаха под мотото „Златната нишка“. Днес малцина са онези, които все още владеят изкуството да източват непрекъсната нишка от вълна - деликатна техника, която изисква търпение и уважение към традициите. За щастие, в съвремието ни съществуват други нишки - невидими, но устойчиви - които свързват местата, хората и техните постижения. Такива са връзките, които РСО „Централна Стара планина“ изгражда със своите партньори и заедно с тях съхранява, обновява и пренася занаятчийските традиции към нови хоризонти.

 

SP Page Builder-news