Мобилизирането на финансови ресурси за подобряване здравето на почвите е от първостепенно значение по няколко причини.
-
- Първо: почвата е невъзобновяем ресурс, който играе решаваща роля в нашата екосистема.
- Второ: мащабът на инвестициите е значителен, тъй като предизвикателствата са сложни и многостранни.
- Трето: поради разнообразието на видовете почви и местните условия е малко вероятно пазарът сам да осигури достъпни и универсално приложими решения за здравето на почвите.
Ако се интересувате как да кандидатствате за налични публични средства за своя инициатива, които дават възможност да се борите ефективно с ерозията на почвата, замърсяването или загубата на биоразнообразие, посетете
Ръководството предоставя полезни съвети за идентифициране на подходящи източници за финансиране; предлага вдъхновение от успешни казуси на вече отпуснати проекти; насочва вниманието към основните цели и дейности на собствения проект, за да добиете ясна представа за финансовия му размер, за човешките и техническите ресурси, необходими за осигуряване на правилното му изпълнение; съдържа препоръки за правилна проверка на допустимостта на вашето проектно предложение; разглежда основните елементи на бюджетното планиране и финансовите прогнози, за да се гарантира, че е представено обосновано предложение, което може по-лесно да бъде изпълнено в случай на успех.
И нещо много важно. Не забравяйте, че едно добре подготвеното заявление за финансиране не само отговаря на всички критерии за допустимост и оценка, но и разказва убедително защо вашият проект е важен, от полза за местните общности и допринася за глобалните усилия срещу изменението на климата. Такива резултати биха били привлекателни както за публичните, така и за частните финансиращи организации, които инвестират в осезаемо въздействие върху околната среда.
***
Този обучителен материал за пазители на почвата е разработен в рамките на HuMUS („Здрави общински почви”) – проект, който създава, повишава и споделя знание, свързано с подобряване здравето на почвата. РСО „Централна Стара планина” е единственият български участник в европейския консорциум, ангажиран с неговото изпълнение.