Статията „РСО „Централна Стара планина” – хранилище със свободен достъп на добри практики в сектора на занаятите” на изпълнителния директор Мариела Петрова е включена в сборника „Традиционните занаяти: съвременни рефлексии“, който е резултат от проведения едноименен научен форум по време на XVIII-ия Международен панаир на традиционните занаяти на 2 септември 2023 г. Най-новото научно издание на Музей „Етър” излезе от печат през м. октомври 2024 г. Сборникът съдържа 19 статии на български и английски език на автори от България, Словения, Румъния, Сърбия, Турция, Грузия, Италия, Армения, Латвия, представящи съвременното мислене за традиционните занаяти.
Дейността на сдружението в подкрепа на занаятите започва през 2009 г. и отговорът на въпроса защо насочва човешка енергия и финансови ресурси в тази посока е повече от ясен: защото занаятите са съществена част от нашата регионална идентичност, привличат туристи, създават социална стабилност и допринасят за икономическия растеж на старопланинските общини.
Днес на територията на общините членове на РСО „Централна Стара планина” работят стотици занаятчии. Точният им брой трудно може да се установи поради липсата на публично достъпни занаятчийски регистри. Достъпни за публиката обаче са значителен брой териториални занаятчийски центрове, които съхраняват наследеното от нашите предци и осигуряват пространство за работа на много съвременни майстори, практикуващи различни занаяти. Сред тях има музеи (Регионален етнографски музей на открито „Етър” в Габрово, Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства в Троян, Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна), улица (в Трявна), изложение (Национално изложение на художествените занаяти и изкуствата в с. Орешак, Община Троян), мост (покритият мост над река Осъм в Ловеч, изграден от майстор Колю Фичето) и дори цял град (Габрово, обявен от Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) за творчески град на занаятите и народните изкуства).
В изпълнение на мисията занаяти, РСО „Централна Стара планина” прилага различни подходи: участва в консорциуми за управление на европейски проекти с фокус върху занаятите, координира провеждането на голяма европейска инициатива на територията на България, създава ярко творческо събитие за привличане на нови публики, предоставя възможности на заинтересовани страни от България да обменят опит и добри практики в европейски държави, работи в мрежа с български и международни партньори, споделя наученото и успява да промени публична политика на национално ниво.
Цялата статия е публикувана тук.