Партньори от 6 европейски държави обменят добри практики за професионално обучение в сферата на занаятите

avantСреща на международната работна група по проект "Авангардни занаяти: нови модели за професионално образование и обучение в художествените занаяти" се състоя в края на януари 2014 г. в гр. Флоренция, Италия. От страна на РСО „Централна Стара планина“ участие в нея взеха кметът на Община Антоново Танер Али, заместник-кметът на Тетевен Левчана Хаджиева,  директорът на дирекция "Планиране и проекти" в Община Троян - Вера Добрева, директорът на дирекция "Канцелария, човешки ресурси и Общински съвет" в Омуртаг - Фатме Мехмедова и експерти по проекта.

Срещата бе официално открита на 29 януари 2014 г. от Мариела Бергамини - представител на Община Флоренция и от президента на Фондация „Занаятчийските изделия на Флоренция” Симоне Калкинай. В поредица от презентации партньорите по проекта от Великобритания, Германия, Франция, Италия, Унгария и България представиха своите добри практики, свързани с професионалното образование и обучение в художествените занаяти.

Направен бе преглед на различните модели на образование през годините в отделните страни и тяхното развитие в съвременните условия. Партньорите от колежа в гр. Шефилд, Великобритания представиха тристепенното си образование, като отчетоха факта, че занаятчиите в съвременните условия до голяма степен се чувстват изолирани, тъй като се финансира съвременно, а не традиционно изкуство. Партньорите от Центъра за технологии и иновации в гр. Щраусберг  към Агенция за насърчаване на икономиката в област Меркиш Одерланд (Германия) представиха дуалното обучение, което се извършва във фирми няколко дни в седмицата, като се предлагат обучения по 349 професии. В момента в Германия голяма част от младите хора учат именно по този начин, който им осигурява заетост и ги подпомага при започване на работа. Асоциацията на унгарските майстори на народни занаяти акцентира в своята презентация върху образованието за възрастни чрез интензивни курсове, след които се получава сертификат. То трае между 300 и 500 часа и може да ги подпомогне при започване на нова работа. Своята система на професионално образование в сферата на художествените занаяти представи и Националният институт на занаятите (Франция). Системата е 5-степенна, като обучаващите се имат възможност да избират до кое от нивата на обучение да продължат.

Представителите на Фондация „Занаятчийските изделия на Флоренция” и Община Флоренция от Италия акцентираха върху факта, че много от съществувалите преди години занаяти вече са безвъзвратно изчезнали и са необходими политики за запазването им, докато поне част от тях все още съществуват. В тази връзка те подчертаха и важността на настоящия проект, добрите практики от който ще бъдат представени на отговорните лица, които определят политиките на местно и регионално ниво, както и на институциите, които имат отношение към професионалното образование и обучение в сферата на занаятите.

Регионално сдружение на общини „Централна Стара планина” представи две презентации. Първата от тях със заглавие „България въвежда дуална система на образование” запозна партньорите с намерението на страната ни да въведе тази форма на обучение, след като направи необходимите законодателни промени. Представени бяха и два пилотни проекта, които се реализират в региона на Централна Стара планина като първи стъпки към въвеждането на системата – на Професионалната гимназия по механоелектротехника – Севлиево и на Професионалната гимназия по туризъм  – Габрово. Проектите предвиждат изграждане на образователни паркове в училищата, където учениците да бъдат обучавани от представители на работодателите чрез изготвени съвместно учебни планове. Втората презентация на тема „Нови модели за професионално образование и обучение в художествените занаяти“ представи водещите художествени занаяти в Троян. Специално внимание бе отделено на Националната гимназия по приложни изкуства „Проф. Венко Колев”, където се подготвят специалисти в областта на традиционната и модерната керамика и добре обучени кадри в сферата на рекламата.

На 30 януари 2014 г. партньорите по проекта посетиха занаятчийски работилници в регион Олтрарно на Флоренция – ателие за книговезки и печатарски услуги, работилница за изработка на флорентинска мозайка и магазин към нея, както и художественото училище „Порта Романа“. Във втората част на деня беше проведена дискусия, по време на която бе направена оценка на представените добри практики. Съгласувани бяха и общи действия за разработване на препоръки към политици, мениджъри на училища, предприятия и др.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Проект „Авангардни занаяти: нови модели за професионално образование и обучение в художествените занаяти” (АВАНТ-КРАФТС) е партньорски проект на РСО „Централна Стара планина”. В продължение на две години, РСО „Централна Стара планина” ще споделя, разпространява и тества добри практики от системата на професионалното обучение и образование в сферата на художествените занаяти с малки и средни предприятия (МСП), професионални съюзи, занаятчийски и търговски камари, публични власти, училища и институции за професионално ориентиране от Италия, Франция, Германия, Унгария и Великобритания. В резултат от работата на международни работни и местни фокус групи ще бъде разработен каталог на добрите практики, който ще бъде качен в страницата на проекта във фейсбук и  представен на отговорните лица, които определят политиките на местно и регионално ниво. Проектът се финансира по дейност „Партньорства” на секторна програма „Леонардо да Винчи”.

© 2020. All Rights Reserved.